Beszámoló májusi programjainkról

Az esős május ellenére nagy szerencsénk volt az időjárással és három szabadtéri programot is le tudtunk bonyolítani. 13-án, szombaton a Sas-hegyen töltöttünk pár kellemes órát, tanösvény bejárással egybekötött élőhelykezelés keretében. 19-én, pénteken délután pedig a költéseket ellenőriztük a Normafán lévő madárodúkban. A két saját szervezésű program mellett tagjaink május 20-án részt vettek a Brunszvik Teréz Óvoda Családi zöld napján.

A Sas-hegyen, a Duna-Ipoly Nemzeti Park természetvédelmi őrszolgálatával egyeztetve, Etter Dénes polgári természetőr tagtársunk vezetésével először a DINPI munkatársai által, a látogatók elől elzárt területen, a védett gyepen korábban már levágott cserjék ágait, gallyait hordtuk le, hogy a gyeptől ne vegyék el a napfényt a levágott növényi részek. Ezt követően pedig egy tanösvénybejárás következett, ahol a gyönyörű panoráma megtekintése mellett a résztvevők megismerkedhettek a Sas-hegy történetével és élővilágával.

A Normafán végzett költésellenőrzést is nagy érdeklődés övezte, két csoportra is futotta a résztvevőkből. A legtöbb odúban találtunk tojásokat vagy fiókákat, illetve néhányból már ki is repült az első fészekalj. Sok széncinege és néhány kék cinege lakik nálunk, de három fészekben örvös légykapó is költ. Az egyik odúban pedig nagy pelét láttunk, ami védett faj és szokásához híven aludt - ő akár 11 hónapot is alszik egy évben, és szerencsére túlságosan nem zavarta a jelenlétünk. Az odúellenőrzésen feljegyzett adatokat a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület adatbázisába is feltöltjük.

Május 20-án a Brunszvik Teréz óvoda családi napján vettünk részt egy olyan programmal, ahol a legkisebbek játékosan ismerkedhettek a madárvédelemmel: téli etetés, melyik fajnak mit adjunk, egész évben mennyire fontos a mindig feltöltött madáritató, mesterséges fészek odúkban kik fészkelnek, kerti búvóhelyek madarak számára.